Yetişkinler çocuklardan neler öğrenebilirler?

Şubat 7, 2014

12 yaşındaki Adora Svitak’ın Nisan 2010’da gerçekleştirdiği TED konuşması, çocuklardan öğrenecek ne kadar çok şeyimiz olduğunu öyle güzel ve net bir şekilde ortaya koyuyor ki.

Video, Türkçe alt yazılı olarak aşağıda yer alıyor. Öncesinde, konuşmada beni çok etkileyen can alıcı bazı kısımları da sizlerle metin olarak paylaşmak istedim. İyi seyirler..

“Ve tekrar soruyorum, kimi gerçek dışı düşüncelerin gerçekten dünyanın ihtiyacı olan şey olmadığını kim söylüyor? Belki önceden muazzam şeyler planladınız, ama şöyle düşünerek kendinizi durdurdunuz: Bu imkânsız ya da bunun için çok para gerekli ya da bunun bana faydası olmaz. Ne olursa olsun, biz çocuklar, sıra “neden yapmamalıyım”ı düşünmeye geldiğinde durdurulamayız. Çocuklar birçok ilham veren düşe ve ümitli düşüncelere sahip olabilirler; kimse aç kalmasın isteğim gibi ya da her şey bedava olsun ütopyam. Kaçınız hâlâ bu tür hayaller kuruyorsunuz ve gerçekleşebileceklerine inanıyorsunuz? Bazen tarih bilgisi ve ütopik fikirlerin geçmiş başarısızlıkları bir yük olabilir, çünkü biliyorsunuz ki eğer her şey bedava olsaydı, yemek stokları tükenirdi, kıtlık ve kaos oluşurdu. Diğer yandan, biz çocuklar hâlâ mükemmeliği düşleyebiliriz. Ve bu iyi bir şey, çünkü eğer bir şeyi gerçekleştirmek istiyorsanız, öncelikle onu düşlemeniz gerekir”.

Ve aslında hep gözümüzden kaçan en değerli ve önemli noktayı harika dile getirmiş Adora:

Çocuklar büyüyor ve sizler gibi yetişkin oluyorlar. Gerçekten sizler gibi mi? Amaç, çocukları sizler gibi yetişkinler haline getirmek değil, sizin olduğunuzdan da daha iyi yetişkinler yapmak değil mi?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2015 Nefes ve Yaşam
Tüm Hakları Saklıdır
Elif Şandan Doygun
0535 895 44 71   info@nefesveyasam.com
Nefes ve Yaşam