Hakkımda

11976 yılında İstanbul’da doğdum. Üniversite eğitimimi Ege Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladım. Ardından Pazarlama İletişimi üzerine İngiltere’de Bournemouth Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptım. 2000 – 2010 yılları arasında İstanbul ve Antalya’da, çeşitli sektörlerde, kurumsal şirketlerde Kurumsal İletişim Uzmanlığı ve Yöneticiliği görevlerinde bulundum.

2003 – 2009 yılları arasında yürüttüğüm çalışmaların yanında bireysel ve kurumsal gelişim alanında çok sayıda eğitim aldım. “Bireysel Davranışlarda İletişim Farkındalığı”, “Duygusal Zeka”, “Stres Yönetimi”, “Değişim Yönetirken Zirvede Performans”, “Kazanan Takım Olma”, “Yönetim Becerilerini Geliştirme” konularında sertifika programlarına katıldım. Maltepe Nefes Okulu’nda “Nefes Koçluğu” programını tamamlayarak, “Nefes Koçu” belgesini almaya hak kazandım.

Nefes çalışmaları, bana hem içsel, hem de mesleki olarak bambaşka kapılar açtı.. Ve kurumsal iletişim alanındaki çalışmalarımı bırakarak, kendimi tamamen bu alanda uzmanlaşmaya verdim.

“Nefes” üzerine Türkiye’deki uzmanlarla sınırlı kalmak istemedim ve yurt dışında konusunda uzman psikiyatrist Dr. Stanislav Grof‘un psikoloji, benötesi psikoloji (transpersonal psychology) ve holotropik nefes çalışması üzerine verdiği eğitim ve seminerlere katıldım. Yurtdışındaki nefes terapistliği üzerine gelişmeleri takip edebilmek adına, hala bu seminerlere katılımımı sürdürmekteyim.

Çocukların hayata karşı bitmeyen merak duyguları, heyecanları, doğal halleri,  onlarla çalışma tutkumun temeli oldu.. Ve bu tutku beni, çocuk yogası eğitimi almaya yöneltti. Bu doğrultuda dünyaca ünlü çocuk yogası eğitmeni, YogaKids’in kurucusu Marsha Wenig’in “Çocuk Yogası Eğitmenliği” programına katılarak, bu alanda eğitmen olmaya hak kazandım.

Ardından bu konudaki bilgimi daha ileriye götürmek çin Aylin Tokcan’ın Uluslararası Yoga Federasyonu onaylı (IYF)Çocuk ve Gençlik Yogası Eğitmenlik” eğitimine katıldım.

Çocuk – Gençlik yogası derslerinde, onlara daha kapsamlı bir eğitim programı sunabilmek ve onlara faydalı olacak yöntemleri derslerime dahil edebilmek adına Eser Mutlu’dan “Kahkaha Yogası” eğitimi aldım ve Onur Erol & Tuncer Ediz Toksoy’un “Orff Schulwerk Okul Uygulamaları” & “Bedenden Oyuna, Oyundan Şarkıya” seminerlerine katıldım.

Yoga çalışmalarına yetişkinleri de dahil edebilmek adına, Jiva Yoga’nın 200 saatlik Uluslararası Yoga Alliance onaylı “Temel Yoga Eğitmenlik Programı”na katıldım.

Yoga, hamilelerde de pek çok faydalar sağlayan bir yöntem.. Bu doğrultuda deneyimli hamile yogası eğitmenleri olan ve aynı zamanda doula olan Sevgili Ayca Yılmaz Gülseven ve Sevgili Nur Sakallı’nın “Hamile Yogası Hocalık Eğitimi“ne katıldım ve bu alanda da dersler vermeye başladım.

Şu anda ise, nefes eğitmenliği geçmişimle beraber Çocuk – Gençlik Yogası’nı birleştirerek, Antalya’nın önde gelen okullarında Çocuklara – Gençlere yönelik yürüttüğüm “Çocuk – Gençlik Yogası & Nefes Atölyesi” çalışmalarının yanı sıra, Antalya’nın konusunda uzman merkezlerinde çocuklar, gençler ve yetişkinlere doğru nefes alma yöntemlerini ve nefes tekniklerini öğrettiğim atölyeler uyguluyor; yetişkinlere yönelik nefes terapilerine, yoga ve hamile yogası derslerine devam ediyor ve kurumlara yönelik “Doğru nefes alma & Nefes teknikleri ve Kahkaha yogasıyla kaygı ve stres ile baş etme” eğitimleri veriyorum.

Yollarımızın iyilikle, sevgiyle kesişmesi dileğiyle..

Sevgiyle ve sakin, derin nefeslerle kalın..♥

Elif Şandan Doygun

6 YORUM “Hakkımda”

 1. Ferda GÜRSOY dedi ki:

  Can Öğretmenim,

  Nefesiniz bol,ömrünüz uzun olsun. Harikaydınız. Teşekkür ediyorum.

  Ferda Gürsoy

  1. Elif Şandan Doygun dedi ki:

   Canım Ferda Hanım’cığım,
   Çok teşekkür ediyorum.
   Sizin de inşallah doğru nefesli, sağlıklı, sıhhatli, güzel, uzun bir ömrünüz olsun.
   Sizi tanıdığıma çok mutlu oldum. Yeniden bir eğitimde görüşmek dileğiyle..
   Sevgiyle,
   Elif

 2. Elif Hanım,

  Akdeniz Üniversitesi Onkoloji bölümüne gelip biz kanser hastalarına verdiğiniz destek için size sonsuz minnettarız.
  Güler yüzünüz ve sevginizle bize moral verdiniz. Doğru nefes alıp vermeyi hayata başka gözle bakmayı öğrettiniz.
  Her şey içim çok teşekkür ederiz.

  Hoşça kalın.
  Saygılar,

  Kazım ve Aneta

  1. Elif Şandan Doygun dedi ki:

   Sevgili Aneta Hanım ve Kazım Bey,
   Ne kadar mutlu oldum mesajınıza.. Sizlerle olmak çok özeldi benim için de..
   Dilerim nefesiniz, uyguladığımız teknikler şifa olsun size. Dualarım sizinle..
   Ve tekrar çok teşekkür ediyorum zarif hediyenize. Beni çok duygulandırdınız..
   Güzel ve iyi haberlerinizi bekliyorum.
   Sevgilerimle,
   Elif

 3. Mustafa Özcan dedi ki:

  Lütfen,
  İletişim telefonunuzu mail ediniz.
  Tşk.

  Mustafa Özcan

  1. Elif Şandan Doygun dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey,
   Az önce mail adresinize iletişim telefonumu ilettim.
   Güzel bir gün diliyorum.
   Sevgiyle,
   Elif Şandan Doygun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2015 Nefes ve Yaşam
Tüm Hakları Saklıdır
Elif Şandan Doygun
0535 895 44 71   info@nefesveyasam.com
Nefes ve Yaşam