Çocuklar ve Nefes

cocuklar ve nefesÇocuklarımız, doğdukları anda nefeslerini en mükemmel haliyle alırken, maalesef 4-5 yaşlarında, farkında olarak ya da olmadan üzerlerinde kurulan baskılar, toplumsal baskılar& kurallar ya da modern yaşamın onlara da yansıttığı stres sebebiyle nefes alışkanlıkları bozulmaya başlıyor.

Bu süreçte diyafram nefesini ve burundan nefes alma alışkanlığını kaybederek, en temel yaşam kaynağımızdan tam olarak faydalanamaz hale geliyorlar. Bu durum, çocuklarda bedenlerinin fiziksel olarak tam beslenmesini engellediği gibi, aynı zamanda da duygusal ve ruhsal açılardan da olumsuz duygularının yükselmesine; öfkelerinin, kaygı ve korkularının artmasına neden oluyor.

Çocuklarımızın, bilinçaltının oluştuğu 0-7 yaş döneminde doğru nefes almayı yeniden hatırlayarak, fizik bedenin enerjisini karşılayacak yeterli oksijenin vücuda alınmasını, organlarının daha iyi beslenmesini ve duygu ve düşüncelerimizin kontrolünü sağlayabilmeleri mümkün. Ve çocuklarımızın bilinçaltına bu küçük yaşlarda “doğru nefes alma” becerisinin yeniden kodlanması, onları hayatta bir adım öteye götürebilecek önemli öğretilerden birisi.

“Doğru Nefes” almak ve Nefes Teknikleri’ni öğrenmek çocuklarımıza neler kazandırır?

  • Yeterli oksijenin vücuda alınmasının ve organlarının daha iyi beslenmesinin sağlanması,
  • Öfke, kaygı, stres kontrolü sağlamaları,
  • Duygularını daha net anlamlandırabilmeleri ve ifade edebilmeleri,
  • Okula uyum sağlama sürecinde kaygılarının azaltılması,
  • Dikkat eksikliği & konsantrasyon bozukluğunun en aza indirgenmesi,
  • Okul çağındaki çocuklarda sınav heyecanının ve kaygısının en aza indirgenmesi,
  • Uyku bozukluklarının en aza indirgenmesi.

* Çocuk ve yetişkinlere yönelik uyguladığım nefes eğitimleri ve seminerlerinin fotoğraflarına şu link‘ten ulaşabilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2015 Nefes ve Yaşam
Tüm Hakları Saklıdır
Elif Şandan Doygun
0535 895 44 71   info@nefesveyasam.com
Nefes ve Yaşam