Sınav heyecanı ve kaygısı için bir nefes egzersizi

Kasım 27, 2013

Woman Practicing Yoga Breathing

Merhaba,

Yarın ve Cuma günü 8. sınıf öğrencilerinin gireceği SBS kapsamında sınavlar var. Sınav öncesi, öğrencilerin kaygı ve stresini azaltmaya yönelik aşağıdaki nefes egzersizini paylaşmak istedim.

Bu yazıyı okuyan değerli öğrenciler, bu egzersizi bugün uyku öncesi ve yarın sınav öncesi mutlaka uygulayın. Eğer bu yazıyı okuyan bir anne-babaysanız, çocuğunuzla beraber bu egzersizi yapın.. Ve sınav esnasında da çocuğunuz, gerginlik, stres hissederse, bu egzersizi uygulamasını söylemeyi unutmayın.

Ve lütfen, sonuçta bunun sadece bir sınav olduğunu ona ve kendinize hatırlatın. Hepimiz o sıralardan geçtik ve gördük ki, okuldaki başarı ile hayattaki başarı birbirlerinden çok farklı olabiliyor.. Önemli olan çocuklarımızın özgüvenli olmaları, her koşulda umutlarını ve kendilerine inançlarını koruyabilmeleri ve yaşamlarında iç huzuru yakalayabilmeleri..

Tüm öğrencilerimize şimdiden başarılar ve zihin açıklığı diliyorum ♥

 

Sevgiyle,

Elif Şandan Doygun

* Aşağıdaki nefes egzersizini, çocuk, ergen, yetişkin herkes uygulayabilir. Gergin ve stresli anlarınızda, bu çalışma, sol-sağ beyin dengesi kurarak, zihni yavaşlatır ve sakinleştirir. Dilerim ihtiyacı olanlar için, şifa olsun bu egzersiz..

 

[cornerbox color=”ffffff” backgroundcolor=”4ba2d1″ bordercolor=”0a1585″ borderwidth=”2″ borderstyle=”solid” icon=”” ]Strese ve gerginliğe, kaygılı, yoğun düşünceli duygu durumlarına karşı dinginleştirici nefes egzersizi

 

  1. Dik bir şekilde oturuyoruz. Sağ burun deliğimizi kapatarak, sol burun deliğimizden nefes alıyoruz.

 

  1. Nefesimizi vermeye başlamadan önce sol burun deliğimizi kapatıp, sağ burun deliğimizi açıyoruz ve sağ burun deliğimizden nefesimizi veriyoruz. Ve bu şekilde arka arkaya, burnumuzdan dönüşümlü şekilde nefes alıp vererek, egzersizi uygulamaya devam ediyoruz.

 

Bu egzersizde nefeslerimizi mümkün olduğunca sakin almaya ve vermeye çalışalım. Gözlerimizi kapatırsak, odaklanmamız ve içimize dönmemiz daha kolay olacaktır. Bu egzersizi kendinizi gergin, kaygılı, öfkeli hissettiğiniz günlerde arka arkaya en az 5 dakika uygulayın. Birkaç saat dinlendirin kendinizi, sonra tekrar uygulayın. Sol-sağ beyin dengesini kurmada; kaygıyı, gerginliği azaltmada size yardımcı olacaktır.[/cornerbox]

* Yukarıdaki egzersize ilave olarak, daha önce paylaştığım, aşağıdaki link’te yer alan çalışmayı da hem çocuğunuzda, hem de kendinizde uygulamanızı öneririm. Özellikle sabah uyandığınızda uygulamak, güne daha enerjik ve duygular dengelenmiş olarak başlamanıza yardımcı olacak. http://www.nefesveyasam.com/2012/03/sinav-oncesi-ogrenciler-icin-bir-egzersiz-uclu-canlandirma-vurusu/

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2015 Nefes ve Yaşam
Tüm Hakları Saklıdır
Elif Şandan Doygun
0535 895 44 71   info@nefesveyasam.com
Nefes ve Yaşam