Yetişkinler için Yoga

yetiskinler icin yoga

Yoga kökeni Hindistan’a dayanan ve bedeni güçlendirip yola sokarak, zihni ise dinginleştirip odaklayarak meditasyona hazırlamak amacıyla tasarlanmış olan kadim bir sanat ve bilimdir.

Yoganın anlamı birleşmedir. Yoga yaparken zihni, bedeni ve ruhu uyum içinde birbiriyle kaynaşmış tek bir birim haline getiririz. Hem zihin, hem de beden üzerinde yoğunlaşan yoga, var olan en eski bütünsel sağlık sistemlerinden biridir ve yoga, gerçek benliği keşfetmeyi ve geliştirmeyi amaçlar.

Yoga yapmak için 8 güzel neden, değerli yoga eğitmenlerinden Devrim Öztürk‘ün kaleminden…

Düzenli olarak yoga yaparak, bedeninizin temel direği olan omurganızı genç ve esnek tutmayı başarabilirsiniz. İşte size yoga yapmak için 8 güzel neden;

1. Stresi Azaltır: Yoga ve nefes, parasempatik sinir sistemini aktive eder. Bu sistem bedenin stres faktörleri sıfırlandığında veya uykuda aktive olur. Parasempatik sinir sistemi aktifken stres hormonu kortizol salınımı azalır ve kaslar gevşer. Böylece kan dolaşımı rahatlar, iç organlar oksijenle beslenir. Bu yüzden sadece yoga yaparak, bir dizi zincirleme reaksiyon ile stres seviyenizi azaltabilir, kontrol altına alabilirsiniz.

2. Omurga Esnekliği Sağlar: Beden için hayati önem taşıyan omurganızı ve onu çevreleyen kasları güçlü ve esnek tutar. Omurganın esnek olması ve doğru duruş nedeniyle, omurga içinden geçen sinirler tam potansiyelleri ile çalışır, böylece tüm bedendeki kasların ve iç organların sağlıklı çalışması için gereken ortamı sağlar.

3. Esnek ve Güçlü Kaslar Kazandırır: Yoga ile esneyen ve güçlenen kasların ilk etkisi boyun, sırt ve bel ağrılarının azalmasıdır. Ayrıca duruşu düzeltir, kas incinmelerini azaltır.

4. Kan Dolaşımı Artar: Kan dolaşımı artar ve canlanır. Kandaki oksijen doygunluğu artar. Yoga duruşlarında sıkça uygulanan bükülmeler ile sadece kaslarda değil, iç organlarda bile dolaşım canlanır.

5. Nefese Alan Yaratır: Omurga ve kasların yeniden yapılanması, doğru kullanılması ile bedende nefes için alan yaratılır, sıkışık, kısa nefes alışı düzene girer, oksijen alımı artar.

6. Zihinsel ve Duygusal Denge: Yoga duruşları, nefes teknikleri ile birleşince, zihinsel dinginlik ve duygusal denge sağlanır. Konsantrasyonu artırır, odaklanmayı kolaylaştırır. Olaylara yeni perspektiflerden bakabilmenizi sağlar.

7. Bağışıklık Sistemi Güçlenir: Tüm bunların doğal sonucu olarak bağışıklık sistemi güçlenir. Daha az hasta olur, kronik hastalıklardan korunursunuz.

8. Rekabetçi Değildir: Yoga bireysel bir uygulamadır, kıyaslamaya gerek duymaz. Daha hızlı olmak, daha yükseğe zıplamak ya da daha uzun koşmak gerekmez. Yoga felsefesinde bedenden yola çıkılır ve o gün bedenin sınırı ne ise, ona uyum sağlanır. Yoga felsefesi hayatın akışına uyum sağlamayı gerektirir.

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2015 Nefes ve Yaşam
Tüm Hakları Saklıdır
Elif Şandan Doygun
0535 895 44 71   info@nefesveyasam.com
Nefes ve Yaşam