Dünyanın en rahatlatıcı şarkısı

Haziran 23, 2014

Günaydınlar:)

Aşağıdaki haberi Sanatblog’un web sayfasında okudum. Dedim, ruhumuzu, bedenimizi, zihnimizi rahatlatan nefes tekniklerinden, yogadan, kahkaha yogasından bahsettiğimiz blogumda, bu habere yer vermezsem olmaz..

Sanatblog‘tan alıntıyla, sizinle aşağıda şarkıyla ilgili bilgileri ve şarkıyı paylaşıyorum.

Şarkı, beyin dalgalarını rahatlattığı için araba sürerken dinlemiyoruz, aklınızda olsun.

Keyifli dinlemeler:)

İngiliz Ses Terapisi Akademisi, insan üzerinde rahatlatıcı bir etkisi bulunan müzikleri araştırarak on şarkı tespit etmiş. Manchester’lı grup Marconi Union’un sekiz dakikalık Weightless şarkısı da bu listeye birinci sıradan yerleşerek, dünyanın en rahatlatıcı şarkısı seçilmiş. Kalp ve beyin dalgalarıyla ideal bir ritim tutturan 60 BPM’lik bu şarkının, masaj yaptırmaktan veya yürüyüşe çıkmaktan daha rahatlatıcı olduğunu tespit etmişler. Ancak araba kullanırken dinlenmesini kesinlikle tavsiye etmiyorlar, aman dikkat.

Akademinin kurucusu Lyz Cooper, bu şarkının seçilmesinde rol oynayan etmenleri şöyle sıralıyor:

“Şarkıyı dinlerken, kalp ritminiz de aşamalı bir şekilde şarkının ritmine uyum sağlıyor. Şarkının sekiz dakikalık uzunluğu da önemli bir faktör, çünkü eğlence adını verdiğimiz sürecin gerçekleşmesi için en az beş dakika geçmesi gerekir. Kalp ritminin düşmesi aynı zamanda tansiyonu da düşürür. Şarkının armonik aralıkları (veya notaların arasındaki boşluklar) bir tür coşku ve rahatlık hissi veriyor. Tekrar eden melodilerin olmaması ise beynin tamamen kendini kapatmasını sağlıyor, zira beyin bu sayede bir sonraki melodinin ne olduğunu tahmin etmeye çalışmıyor. Rastgele tınılar, daha derin bir rahatlama haline geçilmesine yardımcı oluyor. Son etmen ise, Budist ilahilerini anımsatan uğuldayan, süzülen sesler. Yüksek tonlar uyarıcıdır, ancak düşük tonlar insanı bir çeşit trans haline geçirir”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2015 Nefes ve Yaşam
Tüm Hakları Saklıdır
Elif Şandan Doygun
0535 895 44 71   info@nefesveyasam.com
Nefes ve Yaşam