Sınav öncesi, çocuklarımızı rahatlatmak için bir çalışma..

Ağustos 3, 2011

Merhabalar..

Öğrencilerin içinde bulundukları sistem maalesef, hep onları birbirleriyle kıyaslamaya, onları bir şekilde eksik hissettirmeye yönelik.. Ve önümüzdeki günlerde sistem kapsamında önemli sınavlara girecek, şu anda kendisini kaygılı hisseden, odaklanmakta zorlanan ve kıyaslanmaktan yorulan çocuklarınız, yeğenleriniz ya da arkadaşlarınızın çocukları mutlaka vardır etrafınızda. Çocuklarımızın böyle bir dönemde sizlerin manevi desteğine ve onları rahatlatmanıza daha da çok ihtiyaçları var.

Bu kapsamda ailecek evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz, olumlu önermeleri içeren bir egzersizi paylaşmak istiyorum sizinle:

1. Gözlerinizi kapatın; çocuğunuzla karşı karşıya (ellerinizle birbirinize dokunacak mesafede) oturun; burnunuzdan alıp, burnunuzdan verdiğinizi sakin nefesler alın.

2. Ve önce nefesinizi takip edin; nefesle beraber göğsünüzün, karnınızın şişmesini..

3. Ve ellerinizi karşılıklı kaldırıp, birbirinize dokunun.

4. Bu pozda sakince nefesler almaya devam edin; ve ellerinizden birbirinize geçen akımı hissetmeye çalışın..

5. Ve bu önermeleri söyleyin (önce siz söyleyip, ardından çocuğunuz tekrar edebilir; önermelerde hep “ben” ifadesini kullanmamız önemli)

– “Ben güçlüyüm”

– “Ben cesurum”

– “Ben dengedeyim”

– “Ben kendimi çok seviyorum”

– “Ben duygularımı çok seviyorum ve hem kendimi, hem duygularımı olduğu haliyle kabul ediyorum”

– “Kalbimi ve aklımı koyduğum herşeyi başarabilirim”

6. Bu önermeleri birkaç sefer tekrar edebilirsiniz. Ve önermeler bitince, son bir sakin nefes alıyorsunuz ve çalışmayı bitiriyorsunuz.

Çocuklarımızın, onları her koşulda sevdiğimizi ve her koşulda tarafımızca kabul edildiklerini ve edileceklerini bilmeleri çok önemli. O sınavlarda iyi puanlar alsalar da, alamasalar da.. O yüzden lütfen bu çalışmayı ve yukarıdakine benzer önermeleri onlara söylemeyi ihmal etmeyin.

Eğlenceyle, oyunla, dinginlikle kalın..

Sevgiyle,
Elif
Mayıs 2011

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2015 Nefes ve Yaşam
Tüm Hakları Saklıdır
Elif Şandan Doygun
0535 895 44 71   info@nefesveyasam.com
Nefes ve Yaşam