Haydi beraber esneyelim:)

Ağustos 3, 2011

Merhabalar:)

Yeni bir hafta, sıcaklar, ‘yaz geldi’, ‘okullar kapanıyor’, ‘tatil planları’ derken birçoğunuz yoğun günler geçiriyor olmalısınız.

Yeni haftaya başlarken, bu yoğunluk içerisinde kendinizi ihmal etmemeniz için küçük bir hatırlatma yapmak istedim sizlere..

Lütfen bol bol esneyin:) Evet, yanlış duymadınız.. Sabah uyandığınızda, gün içerisinde yorgunluk hissettiğinizde ve bedeniniz ağzınızı aça aça, kocaman esnemek istediğinde, lütfen onu dinleyin ve esneyin. Çünkü esnemek, en doğal, derin ve tam nefes alma şekli.

Bedeninizin gevşemek, rahatlamak ve iyi beslenmek için size verdiği bir sinyal. Esneme ihtiyacı, bedeninizin doğal bir solunuma ihtiyaç duyduğunu ve oksijen azlığını bize anlatır..

Malum halka açık yerlerde, ağzımızı aça aça esnemek ayıp karşılanabilir bizim kültürümüze göre:) O yüzden çoğumuz “terbiyeli esneme”yi tercih ederiz.. Ve aslında bu “terbiyeli esneme” bize faydadan çok, zarar getiren bir gerinme şekli. Soluğu, göğüs bölgesine sıkıştıran bir nefes alma şekli.

Benim bahsettiğim ise doğal esneme.. Kendimize pek izin vermediğimiz, içimizden yükseliveren; kedilerde ve bebeklerde görüp hayranlıkla izlediğimiz o doğal esneme..

Siz lütfen bedeninizi duymazdan gelmeyin ve bir deneyin doğal esnemeyi. Eğer dışarıda esnemeye çekiniyorsanız, evinizde, sabah uyandığınızda yapın bunu. Ya da akşam işten döndüğünüzde, koltuğunuzda en sevdiğiniz diziyi izlerken..

İzin verin, esnerken bedeniniz de bu “tam nefes alma” şekline katılsın ve gerinsin.

İzin verin kollarınız bu kutlamaya katılsın, omurganız rahatlasın; yüz kaslarınız gevşesin; göğsünüz açılsın.. Üzerinizde biriken negatif enerjiler, olumsuz düşünceler, nefesinizle beraber aksın gitsin gökyüzüne..

Esnemek, sizin temel nefes alma ritminizin en önemli parçası..

Bunu okurken dahi, aranızda esnemeye başlayanlar olmuştur umarım:) kocaman kocaman..

Güzel, dingin, iç huzurunuzun olduğu bir hafta geçirmeniz dileğiyle..

Sevgiyle..
Elif Şandan Doygun
Haziran 2011

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2015 Nefes ve Yaşam
Tüm Hakları Saklıdır
Elif Şandan Doygun
0535 895 44 71   info@nefesveyasam.com
Nefes ve Yaşam