Nefes, ruhunuzun dili..

Temmuz 6, 2011

Şu an burnunuzdan derin bir nefes alın ve lütfen bu nefesi gözlemleyin. O kadar nefesinizle olun ki, serin havanın burnunuzdan girdiğini hissedin..

Nasıl nefes alıyorsunuz; hızlı mı, sakin mi? Burnunuzu mu kullanıyorsunuz, yoksa ağzınızdan mı nefes alıyorsunuz? Nefesinizi içinize aldıktan sonra, nerelerde gezdiğini hissediyor musunuz? Nefesiniz içiniz gezerken nerelere dokunuyor? Her nefeste sadece göğsünüz mü şişiyor, yoksa nefesinizi diyaframınıza kadar indirebiliyor musunuz?

Ve lütfen gözlemlemeye devam edin.. Nefesiniz sakin ve derin mi? Nefesi içinize çektiğinizde nasıl duygular hissediyorsunuz? Gergin misiniz, mutlu musunuz, kaygılı mı hissediyorsunuz; içinizde öfke, rekabet duyguları ya da stres var mı?

Nefes, ruhunuzun dilidir; yüzünüzdeki bir ifade, sesinizdeki bir ton ya da duruşunuz gibi.. Nefes alış veriş şekliniz, içinizde olanları yansıtır. Nefes alışkanlıklarınız, sizin hakkınızda çok şey anlatır.

Nefesimiz, parmak izlerimiz gibidir. Parmak izlerimizde olduğu gibi, her birimizin nefes alış veriş şekli kendine özgüdür. Ve aynı kişinin nefes alış verişi de duygu durumuna göre benzersizlik gösterir; öfkeli ve gergin olduğumuzda kesik kesik solurken, sakin ve dingin hissettiğimiz anlarda nefesimizin ağırlaşması gibi..

Lütfen şimdi bu bilgiler ışığında burnunuzdan derin bir nefes daha alın. Ve yukarıdaki soruları, nefesiniz içinizde gezerken kendinize sorun..

Ruhunuzun dili, içsel durumunuzla ilgili neler söylüyor?..

Sevgiyle,

Elif Şandan Doygun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2015 Nefes ve Yaşam
Tüm Hakları Saklıdır
Elif Şandan Doygun
0535 895 44 71   info@nefesveyasam.com
Nefes ve Yaşam