Öğrenmenin geleceği: Bulut üzerine okul inşa etmek

Ağustos 18, 2013

Yüzyıllardır süregelen eğitim sistemi ve geleceğin eğitim sistemi üzerine kişinin zihninde yepyeni fikirler oluşmasına fırsat veren ve şimdiki eğitim sistemini de bir kez daha sorgulamaya iten harika bir fikirle gelmiş Sugata Mitra.

Mitra, geleceğin öğrenme modelinde, öğretmenin görevini de sadece “soru sormak” olarak belirlemiş. Çünkü zaten zamane çocukları öyle derin ve engin bilgilerle geliyorlar ki dünyamıza, onlara sorular yönelterek ve bu sorular üzerinde fikir tartışmalarıyla cevabı kendilerinin bulmalarına yol açarak, onlara öğretebileceklerimizden çok ama çok daha fazlasını onlardan öğrenme şansımız var. Ve bu sistem aynı zamanda yaratıcılıklarını da besleyen, onları düşünmeye, üretmeye iten, aralarında işbirliği ve dayanışma ortamı yaratan bir yöntem.

Çocuklarla çalışan bir eğitmen olarak, Sugata Mitra’nın eğitimle ilgili öngördüğü ve üzerinde çalıştığı yöntemi çok heyecan verici buldum.. Çünkü geleceği inşa eden, zihinsel ve sezgisel olarak biz yetişkinlerden çok daha ileride olan, çocuklar. Soruların cevapları onlarda..

Bu sisteme neyi ilave etmek isterdin deseniz, ilave etmek isteyeceğim tek bir nokta olurdu: Sorularıyla çocukları düşünmeye ve sorgulamaya iten öğretmenin, yaklaşımlarıyla da çocuklarda merhamet, birlik, sevgi bilincinin beslenmesini sağlama çabasını eklerdim.. Bu bilinçle büyüyen ve sorgulayarak cevapları bulmayı öğrenen bir neslin yaşadığı dünyayı hayal etmek dahi kalbe huzur veriyor..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2015 Nefes ve Yaşam
Tüm Hakları Saklıdır
Elif Şandan Doygun
0535 895 44 71   info@nefesveyasam.com
Nefes ve Yaşam