Güzel bir uyku için küçük bir nefes çalışması

Temmuz 6, 2011

Uyku, hepimizin temel ihtiyacı.. Ancak yoğun yaşam şekillerimiz gereği bedenimizi, zihnimizi ve ruhumuzu dinlendirecek kaliteli bir uyku süreci geçirmek her daim pek mümkün olamayabiliyor.

Bu kapsamda iyi ve kaliteli bir uyku için Elena Cardas’ın ‘Nefes Egzersizleri’ kitabından, size faydalı olacağını düşündüğüm bir egzersizi paylaşmak istiyorum. Bu çalışmayı her gece uyumadan önce çocuklarınızla beraber uygulayabilirseniz; çok daha sağlıklı, derin ve huzurlu bir gece uykusuna hem kendinizi, hem de çocuğunuzu hazırlamış olacaksınız.

Önemli:  Bu alıştırmamız boyun omurlarında, omur kayması gibi rahatsızlığı olan kişiler için uygun değildir.

Ve nefes çalışmasına geçiyoruz..:)

Yatağın kenarı ya da üzerine oturun, kök bölgesine yoğunlaşın.

Açık bir ağızla sessizce hohlar gibi çıkardığınız bir “hu” sesi ile nefes vermeye başlarken, başınızı son derece ağır bir hareketle geriye doğru eğin. Hareketi kendinizi rahat hissettiğiniz yere kadar sürdürün ve durun.

Bu sırada başınızın ağırlığı ve solunumunuzla bir olun: önce kök bölgenizden yayılan nefes alma dürtüsünü hissedeceksiniz.. Geride arkaya doğru sarkan başınızı nefes verişle birlikte yavaşça ensenin ortasından  sağ kulağa doğru kaydırın (başınızla geriye doğru yarım hilal şeklini çizer gibi), burada yeniden nefes alma dürtüsünü bekleyin.

Bir nefes daha aldıktan sonra, nefes verişle birlikte başınızı ensenin ortasına doğru geri getirin, içinizi dolduran nefes alış anını bekleyin ve nefesinizi verirken bu sefer sol kulağa doğru başınızı kaydırın (başınız yine arkadayken, sol tarafa doğru yarım hilal şeklini çizer gibi).

Nefesinizin doğal süreci içinde yeniden alınmasını bekleyin ve verirken başınızı tekrar ensenin ortasına doğru kaydırın.

Nefes alırken, derinden kök salmışlığınızın tadını çıkartın.

Ve son bir nefes aldıktan sonra nefesinizi verirken başınızı yavaşça doğrultun.

Alıştırmayı 3-4 kez yineleyin.

Önemli:  Başınızı ek bir güç uygulamadan yanlara doğru hareket ettirin. Enseniz gevşek kalsın. Hareketi, hiçbir şekilde hilal biçimini vurgulamak için başınızı kaldırarak yapmayın.

Başınızın pasif ağırlığının bilincinde olursanız, kendisini bırakışınız hilal biçimini kendiliğinden oluşturacaktır. Uykudan önce uyguladığınızda bu pasif ağırlık durumu, sizin içinize doğru da genişlemeye başlayabilecek ve uykunuzu getirecektir.

Bebekler gibi huzurlu uyumanız dileğiyle, şimdiden tatlı rüyalar..:)

Sevgiyle,

Elif Şandan Doygun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2015 Nefes ve Yaşam
Tüm Hakları Saklıdır
Elif Şandan Doygun
0535 895 44 71   info@nefesveyasam.com
Nefes ve Yaşam