“Zihindeki Konuşan” Eckhart Tolle

Kasım 3, 2012

Zihnimiz konuşmayı sever.  Bize durmadan birşeyler söyler ve o çok konuştuğu dönemlerde de maalesef söylediklerinin çoğu negatif önermeler, kaygılar, korkular içerir.

Yeni dönem ruhani öğretmenlerinden ve yazarlarından birisi olarak tanımlanan, ortak bilinci yükseltmeye, bireysel farkındalıkları arttırmaya yönelik ufuk açıcı kitapların yazarı Eckhart Tolle, aşağıdaki videosunda bizlere “zihindeki konuşanı” susturabilmenin yollarından bahsetmiş.

Bunları kısaca özetlemek gerekirse:

  • Nefes farkındalığı: Eckhart Tolle’ün zihni, düşünceleri yavaşlatmak ve zihnin konuşmasını durdurmak için önerdiği ilk yol, nefesi farketmek ve nefes alış verişlerine odaklanmak. Çünkü nefesinize odaklandığınızda ve nefesinizi takip edip dinlediğinizde, aynı anda da düşünme eylemini gerçekleştirmeniz mümkün olamıyor. Ve dikkatiniz düşünceden, nefesinize geliyor. Böylece düşünceyi, zihnin konuşmasını, bir süreliğine durdurma şansını yakalıyorsunuz.. Beraberinde de, size içsel durumunuzla ilgili önemli ipuçları veren nefesinizi farkediyorsunuz.
  • İçsel vücudunuza odaklanmak: Diğer bir yol ise, bedeninize odaklanmak ve vücudunuzda “o anda” olmakta olanları farketmek; kalp atışlarınızı, bedeninizin içinde olan hareketleri, enerjiyi.. Kısaca “yaşadığınızı”, bedeninizin yaşama eylemini o anda gerçekleştiriyor olduğunu farketmek. Bu farkındalık da sizi o yaşadığınız ana çekmek ve düşünceyi susturmak için faydalı bir yöntem.
  • Duyulara odaklanmak: Ve son olarak da Tolle, zihindeki konuşanı ya da “düşünceyi” durdurmak için “duyulara odaklanma” yöntemini öneriyor. Etrafınızda olanları algılamak; görmek, koklamak, duymak, ancak bunları tüm dikkatinizi o ana, orada olmakta olana vererek  yapmak.. Gerçekten görerek bakmak, tüm dikkatinizi vererek dinlemek, koklamak ya da yediğiniz yiyeceğin her lokmasını fark ederek bu eylemi gerçekleştirmek.

Bu adımlar, düşünceyi / zihni sonsuza kadar susturamıyor tabii ki..  Ancak bu minik görünen kıymetli adımlarla, farkındalığınızı yükseltmek; dikkati düşünceden uzaklaştırmak; size faydası olmayan düşünme eylemini azaltarak, “yaratıcı düşünme” potansiyelinizi arttırmak ve böylece zihin yorgunluğunu azaltmak; “anda kalmak” mümkün.

Bu adımlar, zihninizi eğitmede ve düşünme biçiminizi yeniden programlamada çok faydalı ve sizi bir sonraki basamağa hazırlıyorlar.

Denemeye değer, değil mi?..:)

Sevgiyle,

Elif

 

Yazıdaki fotoğrafın kaynağı: Deviant Art 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2015 Nefes ve Yaşam
Tüm Hakları Saklıdır
Elif Şandan Doygun
0535 895 44 71   info@nefesveyasam.com
Nefes ve Yaşam