Mevsimsel geçişlerde “Nefes”imizden faydalanmak

Ekim 18, 2012

13 Ekim 2012 tarihinde Hürriyet Akdeniz gazetesinde yayınlanan köşe yazım..

***

Mevsimsel geçişlerin, bizlere bedenen ve ruhen bazı olumsuz tesirleri olabiliyor. Sonbaharda güneş ışınlarının azalması, daha erken saatlerde havanın kararmaya başlaması, okulların açılması, tatil döneminin kapanması gibi sebepler, kişilerde mevsimsel depresyona, uyku düzeninde bozulmalara, gerginliklere sebep olabiliyor. Buna ilave olarak, tabiattaki değişiklikler de kişileri biyolojik olarak olumsuz etkileyebiliyor. Bu süreçlerde nefes tekniklerini uygulayarak, zihni dengelemek, gerginliği ve kaygıyı azaltmak ve daha kaliteli bir uyku uyumak mümkün.

Duygusal problemler & Nefes

Depresyon, dünyadaki bir numaralı sağlık problemlerinden birisi olarak bilinir. Depresyonun pekçok nedeni vardır. Mevsimsel geçişler de depresyona zemin hazırlayabilen dönemlerdir. Dünyaca bilinen ruh sağlığı uzmanlarından Dr. David Burns’ün ifadesiyle, depresyon insan hayatında o kadar yaygındır ki, depresyona psikiyatrik rahatsızlıkların “nezlesi” de denebilir. Derecesine göre depresyon bazen hafif atlatılabildiği gibi; bazen de bireyi, günlük hayatın akışını engelleyecek kadar olumsuz da etkileyebilmektedir.

Depresyon, kişinin duygulanımında keder ve üzüntü yönünde bir artıştır. Eğer kişi ciddi olarak depresyondaysa, her şeyin hep kötü olduğuna ve kötü gideceğine inanır. Bu inançları da duygularını oluşturur. Ama burada önemli olan, duygularımızı, düşüncelerimizin oluşturduğunu fark etmemizdir. Düşüncelerimiz ise, zihnimizin ürünüdür. Düşüncelerimizi; deneyimlerimiz, geçmişten getirdiğimiz inanışlarımız ve bilişlerimiz oluşturur.

Nefesin, sadece bedensel değil, zihinsel ve ruhsal olarak da en gerekli ve temel besin kaynağı olduğuna önceki yazılarımızda değinmiştik. Nefesi, fark ederek ve doğru şekilde alarak, zihnimize daha fazla oksijen gitmesini sağlayabiliriz. Nefes teknikleriyle zihni dengelemeyi öğrenebilir, depresyon ve benzeri duygusal problemlerimizin çözümünde nefesimizin iyileştirici etkilerinden faydalanabiliriz.

Zihni dengeleyen bir Nefes egzersizi

Mevsimsel depresyonun ya da diğer duygusal problemlerinizin ruhunuzda ve bedeninizde yarattığı olumsuzlukları gidermek için, zihnin dengelenmesini sağlayan bir nefes egzersizini paylaşmak istiyorum.

Lütfen arkanıza yaslanın; sırtınız dik ve bacaklarınız yere 90 derece olsun ve ayak tabanlarınız yere tam olarak bassın. Egzersizin etkisini daha da arttırmak için, size iyi hissettiren, sakin bir müzik eşliğinde de uygulayabilirsiniz.

Burnunuzun sağ deliğini kapatarak, sadece sol deliğinden derin bir nefes alın; aldığınız nefesi bu sefer burnunuzun sol deliğini kapatıp, sadece sağ deliğinden yavaşça verin. Sonra hiç ara vermeden, az önce nefesinizi verdiğiniz sağ burun deliğinizden tekrar bir nefes alın ve bu nefesi sol burun deliğinizden verin. Egzersizi bu şekilde, arka arkaya 3 dakika boyunca tekrarlayın.

Egzersiz esnasında, günlük hayatınızda bu kadar oksijenle beslenmeye alışık olmadığınızdan, başınız dönebilir. Başınız döndüğü anda egzersize ara verebilirsiniz. Ancak egzersizi tekrarladıkça ve siz daha fazla oksijenle beslenmeye bedeninizi yeniden alıştırdıkça, yoğun oksijenden kaynaklanan baş dönmeleri azalacaktır. Bu egzersiz zihninizin dengelenmesine; düşüncelerinizin ve içinizin sakinleşmesine yardımcı olacaktır.

Depresyon uzun sürerse..

Zihinsel doluluk / yorgunluk, mevsimsel depresyon, kaygı, iç sıkıntısı, uyku bozukluğu gibi problemlerinizin olduğu anlarda bu egzersizi mutlaka uygulayın. Hatta problemlerin oluşmasına fırsat vermeden, günlük olarak düzenli uygulamanız faydayı arttıracaktır.

Mevsimsel depresyon ya da ruhsal sıkıntınız 2 haftadan uzun sürerse bir uzmandan destek almanız yerinde olur. Duygusal problemlere, erken müdahale, sizin daha az yıpranmanızı sağlar.

Nefes tekniklerinin yanı sıra, mevsimsel geçişlerde bol temiz hava almaya, doğada zaman geçirmeye gayret edin. Doğada bulunmak insanoğlu için dengelenmeyi sağlar. Ayrıca sizi iyi hissettiren insanlarla beraber olmak ve keyif aldığınız bir hobinizle uğraşmak, bu süreci daha rahat atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Güneşli, bol oksijenli, sevinçli günlerde buluşmak dileğiyle.

* Yazının gazetede yayınlanmış hali için lütfen tıklayınız..

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2015 Nefes ve Yaşam
Tüm Hakları Saklıdır
Elif Şandan Doygun
0535 895 44 71   info@nefesveyasam.com
Nefes ve Yaşam