Sınav öncesi, öğrenciler için bir egzersiz: Üçlü Canlandırma Vuruşu

Mart 30, 2012

Merhabalar,

Üniversite sınavına iki günümüz var. Öğrenciler için zor ve stresli günler..

Onların stres, kaygı, aşırı heyecan gibi duygularını azaltmak, zihinlerini dengelemek ve enerjilerini arttırmak için bir egzersiz paylaşıyorum sizlerle aşağıda.  Bu egzersiz Nil Gün‘ün “Sağlık Olsun” kitabında da yer alıyor..  Biz bu egzersizi yaparken nefesimizi mutlaka kullanacağız ve aşağıda belirttiğim şekilde vücudumuzun belirli noktalarına vuruşlar yapacağız.

Çocuklarınız, arkadaşlarınız ya da bir yakınınız sınava giriyorsa, lütfen bu egzersizi onunla paylaşın.

Ve hatta öğrenci olmak da şart değil.. Hepimiz her gün onlarca sınavdan geçiyoruz hayat içerisinde. Kaygımız, stresimiz artıyor. Genç, yetişkin, herkes için rahatlatıcı bir egzersiz bu.. Sabahları güne böyle başlamak bizleri daha iyi hissettirecek, emin olabilirsiniz:)

Sınava girecek olanlara da şimdiden zihin açıklığı, iç dinginliği ve başarı diliyorum..

Sevgiyle,

Elif Şandan Doygun

 

Üçlü Canlandırma Vuruşu

1. B-27 vuruşu: Köprücük kemiğinin hemen altında, çukurumsu iki noktadır. Bu noktalara canımızı yakmadan, ama hissettirerek, iki elimizle beraber vuruşlar yapıp; nefes alıyoruz ve verirken “aaaa”, “eeeee” seslerini çıkartıyoruz (her nefes verişte tek ses çıkartıyoruz ve o nefes bitene kadar aynı seste kalıyoruz. Sonra bir nefes daha alıp, diğer harfe geçebiliriz..)

2. Timus vuruşu: Timus bezinin üzerine, canımızı yakmadan, ama hissettirerek, tek elimizle beraber vuruşlar yapıp; nefes alıyoruz ve verirken “aaaa”, “eeeee” seslerini çıkartıyoruz. (her nefes verişte tek ses çıkartıyoruz ve o nefes bitene kadar aynı seste kalıyoruz. Sonra bir nefes daha alıp, diğer harfe geçebiliriz..)

3. Dalak vuruşu: Göğsün iki yan tarafına, canımızı yakmadan, ama hissettirerek, iki elimizle beraber vuruşlar yapıp, nefes alıyoruz ve verirken “aaaa”, “eeeee” seslerini çıkartıyoruz. (her nefes verişte tek ses çıkartıyoruz ve o nefes bitene kadar aynı seste kalıyoruz. Sonra bir nefes daha alıp, diğer harfe geçebiliriz..)

Bu egzersizde nefes alış verişlerimizi sakin ve yavaş yapıyoruz. Güne başlarken yaparsak daha faydalı olur. Gün içerisinde de enerjimiz düştüğünde, aşırı heyecan hissettiğimizde ya da kaygımız arttığında yapmaya çalışalım.. Sınav sabahı mutlaka yapalım..:)

Sizlere en yüksek faydayı sağlaması ümidiyle..

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2015 Nefes ve Yaşam
Tüm Hakları Saklıdır
Elif Şandan Doygun
0535 895 44 71   info@nefesveyasam.com
Nefes ve Yaşam